DROGI HANDLOWE I KOMORY CELNE
DROGA NYSA - KRAKÓW PRZEZ KOŹLE
Droga Nysa - Kraków przez Koźle. Droga ta opuściwszy Nysę kierowała się na Ścinawę Małą, nadaną jako miejscowość targową biskupowi wrocławskiemu w r. 1236, a wkrótce potem w r. 1243 lokowaną jako miasto, a stąd do Białej, znanej jako gród kasztelański od r. 1279, a od r. 1311 jako miasto. Fakt przechodzenia drogi krakowskiej przez Białą poświadczony jest przez wzmiankę z r. 1284 mówiącą o ukaraniu rabusiów "eo, quod despoliaverunt Stanislaum civem Cracoviensem de quatuordecim equis et omnibus rebus suis circa Zulz" .
Minąwszy Białą droga zmierzała do Głogówka, znanego również z końcem XIII w. jako gród, a od r. 1275 jako miasto. Przed wejściem do miasta droga przekraczała Osobłogę przy, pomocy mostu poświadczonego w r. 1305, a następnie przez bramę Wodną wchodziła do Głogówka, ażeby go opuścić bramą Grodzką i podążyć dalej na zachód do starego grodu Koźla, wymienionego już przy sposobności wa1k Krzywoustego z Czechami w r. 1104 jako "castrum Kozli circa confinium Moravorum". Koło grodu lokowano z końcem XIII w. miasto leżące na lewym brzegu Odry. Przekroczywszy rzekę droga podążała wzdłuż Kłodnicy do Ujazdu, posiadłości biskupiej lokowanej jako targ na prawie średzkim już w r. 1223, a jako miasto w r. 1260. Przy sposobności tej drugiej lokacji książę obiecuje, że "viam eciam publicam non permittemus averti, immo faciemus, quod sit per Uyasd, sicut dudum fuit", z czego można wnioskować, że droga przechodziła tędy przed r. 1260 a prawdopodobnie już w chwili założenia targu w r.1223, wyszedłszy z Ujazdu droga podążała na wschód do Pyskowic, gdzie łączyła się z głównym szlakiem wiodącym z Wrocławia do Krakowa. Omówiona droga z Nysy do Krakowa używana była, jak sądzić można z przytoczonych wzmianek, już w XIII w.
(1)
Opracowanie mapy - Sylwester Kacprzyk
literatura - źródła opracowania/fragmenty książki
(1)- "ROZMIESZCZENIE KOMÓR CELNYCH I PRZEBIEG DRÓG HANDLOWYCH NA ŚLĄSKU DO KOŃCA XIV WIEKU" - Janina Nowakowska str.95 i 96
© 2011 - 2024 SKŁADNICA GÓRNOSLĄSKA
|