Ikona przedstawiająca Matkę Bożą została prawdopodobnie przyniesiona z przydrożnej kapliczki. Nieznany jest autor obrazu. Ikona pochodzi z XV wieku. Została namalowana na lipowej desce. Przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem w lewej ręce. W prawej dłoni Maryja trzyma jabłko symbol Ewy. Dzieciątko unosi prawą rączkę w geście błogosławieństwa, a w lewej trzyma ewangeliarz. Wizerunek jest utrzymany w typie Przewodniczki i nawiązuje do malarstwa bizantyjskiego.
Trudno jest określić jednoznacznie, od kiedy mamy do czynienia z początkiem kultu Matki Bożej Piekarskiej. Jednak ważnym momentem związanym z nasileniem się kultu maryjnego w Piekarach był rok 1676. Wówczas w okolicznościach niezwykle dramatycznych ludność z pobliskich Tarnowskich Gór zwróciła się o pomoc do Matki Bożej. Pomoc Maryi okazała się jedynym skutecznym lekarstwem. Wieść o niewytłumaczalnym zwalczeniu zarazy rozeszła się daleko poza granice Śląska.
O randze Obrazu i Sanktuarium świadczą także wizyty takich osobowości, jak: ostatniej księżnej z rodu Piastów, Karoliny z Brzegu (1688r.), elektora saskiego ubiegającego się o tron polski: Fryderyka Augusta II (27 lipca 1697r.), który w Piekarach ponownie wyznał swą wiarę i podpisał tzw. pacta conventa oraz król Jana III Sobieski, który zmierzał z odsieczą pod Wiedeń.
15 sierpnia 1925 r. obraz Madonny Piekarskiej koronowano uroczyście koronami, które podarował i poświęcił osobiście papież Pius XI. Korony nałożył nuncjusz papieski w Warszawie - Lorenzo Lauri.
Cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem namalowany jest na lipowej desce. Obraz stanowi bardzo skomplikowany zespół zabytkowy. Wielką zagadką jest samo przedstawienie Matki Bożej: na wierzchu, razem ze sukienkami, widzimy układ zbliżony do tzw. piekarskiego. Trzecia warstwa od góry (siedemnastowieczna) przedstawia Matkę Bożą typu częstochowskiego. Koronacji Cudownego Wizerunku dokonano w Bogucicach 2000 roku. Obraz Matki Bożej jest czczony w parafii jako cudowny. Wiele łask zostało wyproszonych dzięki wstawiennictwu Matki Bożej Boguckiej.
komplet złotych koron ufundowanych przez Boguckich parafian ozdobionych szlachetnymi kamieniami. Poświęcił je papież Jan Paweł II 16 czerwca 1999 r. w Gliwicach podczas pielgrzymki do Polski.
Uroczystej koronacji Cudownego Wizerunku dokonał w Bogucicach 4 czerwca 2000 roku nuncjusz Apostolski w Polsce ks. arcybiskup Józef Kowalczyk przy współudziale ks. arcybiskupa Damiana Zimonia oraz innych biskupów.
XVI-wieczny obraz Matki Boskiej Bieruńskiej znajduję się w drewninym kościele św. Walentego w Bieruniu.
Drewniana Figura Matki Boskiej Bujakowskiej pochodzi z ok. 1480 r. Przedstawia ona Madonnę z rękami skrzyżowanymi na piersiach. Możliwe, że znajdowała się wcześniej w bujakowskim kościele. Nie wiadomo kiedy znalazła się w zabytkowej kapliczce na tzw. "mogile szwedzkiej".
Kiedy w latach 80. XX wieku odnalazł ją ówczesny proboszcz Jerzy Kempa wymagała renowacji. Konserwację przeprowadził Henryk Bartosz. 8 grudnia 1982 r. figurę uroczyście wniesiono do kościoła. Została umieszczona w prezbiterium i ogłoszona Matką Boską Bujakowską. Natomiast w kapliczce na "szwedzkiej mogile" pojawił się jej obraz namalowany na desce.
9 września 2000 r. miała miejsce uroczysta koronacja figury MB Bujakowskiej, celebrowana przez ks. abpa Damiana Zimonia. Wkrótce też nasz kościół został ogłoszony Sanktuarium Maryjnym.
Kopia wizerunku Matki Boskiej Salus Populi Romani, przywiezionego z Rzymu w latach sześćdziesiątych wieku XX do św. Wojciecha. Mikołowianie zaś czczą Maryję w tym wizerunku, jako Matkę Bożą Mikołowską.
Pierwsza, śladowa wiadomość o obrazie pochodzi z roku 1619. Obraz został ufundowany przez Annę Katarzynę
Salomonową, właścicielkę Mysłowic, po odbudowie miasta po pożarze. Przeszło 120-letnim przebywał w Siewierzu by chronić go przed luteranami. Kult że powstał najpóźniej w XV wieku. Kult zrodził się XV wieku i był szeroko rozwinięty.
Świadczy o tym nawet nazwa kościoła. Kościół mysłowicki stał się on prawdziwym sanktuarium maryjnym, znanym w bliższej i dalszej okolicy, odwiedzanym tłumnie.
Dzisiaj jednak mało kto wie, że obraz słynął z cudów.
Matka Boska Przedziwna - Pszczyna
Matki Boskiej Przedziwnej z 1764 roku, otaczany czcią i co dzień odsłaniany uroczyście, zamówiony u Jana Adermanna z Żar.
Kult Matki Bożej w Żorach trwał od wieków. Cieszy się on dużą czcią, określony był w czasie wizytacji w roku 1719 jako wdzięczny. Świadczyła o tym duża ilość składanych wotów. Do dziś można zauważyć wśród wotów srebrne serce, łańcuszki, pierścienie, krzyże,
monety, m.in. moneta Karola V z 1530, Ferdynanda z 1541, króla szwedzkiego Karola XI z 1671,cesarza Leopolda z 1691 1692r., moneta z 1700, Monta mista Hildeskein, moneta srebrna kardynała Wolfganga von Schrattenbach, biskupa Ołomuńca z 1722, monety Józefa II z 1782 i 1785, jeden talar państwowy z 1785r z wizerunkiem Fryderyka II , cesarza Franciszka II z 1795r.
Obraz stanowi skarb oraz powód do dumy dla mieszkańców Żor i okolic. Otaczają Matkę Boską Żorską wielką czcią.
Literatura - źródła opracowania
-Stony parafii i źródła internetowe.
-Zdjęcia Sylwester Kacprzyk
© 2011 - 2024 SKŁADNICA GÓRNOSLĄSKA
|