ZIEMIA ŻYWIECKA
Dane podstawowe
Powierzchnia w km2: |
1214 |
Miasta grodzkie
-
Gminy miejskie:
Żywiec Sucha Beskidzka Szczyrk
Gminy miejsko - wiejskie
-
Gminy wiejskie
Buczkowice
Gilowice
Jeleśnia
Koszarowa
Lipowa
Łękawica
Łodygowice
Milówka
Radziechowy-Wieprz
Rajcza
Stryszawa
Ślemień
Świnna
Ujsoły
Węgierska Górka
Wilkowice
Dawne miasta
-
Powiaty
Powiat Bielski
Powiat Suski
Powiat Żywiecki
Charakterystyka ogólna
Region żywiecki, zwany Żywiecczyzną jest regionem geograficznym, historycznym i etnograficznym, wyróżniającym się wśród pozostałych regionów górskich własnymi, odrębnymi cechami kulturowymi.
Żywiecczyzna obejmuje teren Kotliny Żywieckiej i pasma Beskidów. Jej obszar roztacza się od Przełęczy Wilkowickiej poprzez pasma Małego Beskidu, wzdłóż granicy państwa i szczytów Beskidu Wysokiego, po Przełęcz Koniakowską. Od zachodu granica ta biegnie wzdłuż pasma Beskidu Śląskiego i dalej od Szczyrku poprzez zachodnią część Kotliny Żywieckiej aż do Bramy Wilkowickiej.
Region ten w szczególności charakteryzuje się własną gwarą oraz charakterystycznym małomiasteczkowym drewnianym budownictwem. Żywiecczyzna do dziś zachowała bardzo wiele ze swojej tradycyjnej pieśni, muzyki i sztuki ludowej, folkloru czy zwyczajów regionalnych. Kapliczki oraz figurki przydrożne z ludową rzeźbą w kamieniu i drzewie, stanowią niezaprzeczalny element krajobrazu regionu.
Atrakcje turystyczne: Jezioro Żywieckie, Wilczy Jar, liczne szlaki turystyczne w pobliskich miejscowościach i wyciągi narciarskie.
Źródło: Strona powiatu żywieckiego i dane GUS.
© 2011 - 2024 SKŁADNICA GÓRNOSLĄSKA
|